Východní brána Geoparku Český Ráj

TOURISTENZIELE TOURISTENZIELE

novopacko.cz > Home > MAPA

Semily

První historické záznamy o místě zvaném Semily pochází z roku 1352, kdy je uváděno v souvislosti s existencí farního kostela. Ves existovala pravděpodobně již mnohem dřív. Semily patřily rodu Smiřických. Po roce 1621 byl pánem semilského panství Albrecht z Valdštejna. Po jeho smrti patřilo panství až do roku 1890, kdy město odkoupilo zbytky majetku, cizím šlechtickým rodům.
V roce 1515 byl zřízen v Semilech pivovar. Ze 16. století pochází zámek, který byl přestavěn a vybaven pro potřeby současných úřadů. V letech 1620 a 1691 postihl Semily zničující požár. Ten zničil dvakrát většinu staveb.

Ke stavebním památkám města patří kostel sv. Jana Křtitele z roku 1727 a fara z roku 1797. Na hřbitově u kostela je umistěna socha sv. Jana Nepomuckého od Antonína Suchardy. Mariánský sloup byl postaven v roce 1738. Budova městského muzea byla postavena v roce 1760. Na konci 19. a začátku 20. století vznikly secesní stavby a v roce 1911 novorománský kostel sv. Petra a Pavla. Rodným domem spisovatele Ivana Olbrachta bylo dnešní městské muzeum a Pojizerská galerie.

Muzeum ukazuje region kolem horního toku řeky Jizery s hlavním důrazem na etnografii, umění a sociální oblasti. V expozici je vystaven lidový nábytek, předměty z domácností v Podkrkonoší jako jsou lidové kroje, oblečení lidí z města a zemědělců z přelomu 19. a 20. století, lidové vánoční betlémy, Maiznerovy a Dolenského loutky a ostatní umělecké a doplňkové předměty. Expozice je neustále doplňována novými exponáty. Část muzea je „památníkem osobností Semilska“. Představuje 45 osobností spojených s městem a jeho okolím, např. politiky Dr. F. L. Riegra, Dr. Karla Kramáře, spisovatele Antala Staška a Ivana Olbtrachta a publicistu Pavla Tigrida, vědce a vynálezce Františka A. Petřinu a Bohumila Kučeru, skladatele Jindřicha Hyblera, umělce Františka Janouška, Františka Jiroutku, Miloslava Janků, Vladimíra Komárka, Jaroslava Klápště, Miloslava Jágra a Jiřího Salabu, skláře Adolfa Maturu a Pavla Hlavu a režisérku Věru Plívovou. Muzeum pořádá pravidelně vánoční a velikonoční trhy, které jsou neoddělitelnou součástí dnešních muzejních aktivit. Mezi upomínkovými předměty jsou nabízeny i malé dárky inspirované tradičním lidovým uměním.

Cestou ze Semil do Nové Paky je ze silnice před příjezdem do Lomnice nad Popelkou pěkný výhled na Krkonoše.Mapa Semily

SPORT / ROUTEN