Východní brána Geoparku Český Ráj

TURISTICKÉ CÍLE TURISTICKÉ CÍLE

novopacko.cz > Úvod > MAPA

Obec Úbislavice

Obec Úbislavice Nádrž Jahodnice - Obec Úbislavice (foto 1)Památník obětem I. sv. války - Obec Úbislavice (foto 2)Roubený mlýn - Obec Úbislavice (foto 3)
Mapa: Obec Úbislavice

Obec leží 5 km JZ od Nové Paky při silnici č. I/16 (Praha – východní Krkonoše) a od října 2005 se staly součástí evropského geoparku Český ráj pod záštitou UNESCO. Nejbližší železniční stanicí je nádraží v Nové Pace odkud se k nám můžete dostat s využitím pravidelné autobusové linky Nová Paka – Zboží nebo je možné využít autobusu ve směru Nová Paka – Jičín. Obcí prochází i několik značených cyklostezek a turistických tras. Obec s počtem asi 340 obyvatel je tvořena 6 částmi – Úbislavice, Chloumek, Zboží, Stav, Štěpanice a Česká Proseč. Do katastru spadá i zdejší přehrada Jahodnice s přilehlým rekreačním zařízením a dva rybníky.

První zmínka o obci je z roku 1357, tehdy patřila část ke Kumburku, dolní část byla vladyčním statkem. Od roku 1389 náležela celá ves ke hradu Kumburk, který se tyčí nad obcí na vysoké čedičové homoli (642 m). Hrad Kumburk byl založen počátkem 14. stol. Od 16. stol. sloužil jako vězení. V roce 1658 byl na rozkaz císaře pobořen. Kumburk byl obehnán dvojí hradbou, vnější byla zpevněna šesti baštami, dochovány jsou pouze zbytky gotického hradu – části zdí, hlavní hranolové a válcové věže, zvláště tzv. Panenské, v níž byla vězněna Eliška Smiřická.

Nejznámějším rodákem obce je Jan Gebauer. Známý jazykozpytec, český fi lolog světového jména, profesor University Karlovy se narodil v Úbislavicích 8. října 1838. Napsal velkou Historickou mluvnici jazyka českého, Slovník staročeský, Mluvnici nové spisovné češtiny. Jako Masarykův spolupracovník měl rozhodující podíl na prokázání nepravosti Rukopisu královédvorského a zelenohorského. Svůj rodný kraj, malebné podhůří Krkonoš, nosil stále v srdci a po celý život se sem vracel alespoň o prázdninách. Obec je bohatá na lidovou architekturu: dřevěné chalupy podkrkonošského typu, roubené domky s bohatě vyřezávanými štíty. Nejzajímavějším je č. p. 56 – roubený, patrový mlýn s pavlačí, který má vyřezávaný štít s kabřincem a šindelovou střechu. Mlýn je v historických pramenech připomínán už k roku 1405. Dále zde najdete gotický kostel sv. Petra a Pavla z počátku 15. století. Dochováno obvodové zdivo a křížová klenba presbytáře. Hlavní oltář z roku 1663, pískovcová křtitelna z roku 1659. Gotický kostel Narození P. Marie ze 14. století, v letech 1712–20 zbarokizovaný, oltářní obraz Narození P. Marie z druhé poloviny 17. století je připisován K. Škrétovi, křtitelnice je z roku 1664.

Z kulturních, sportovních i zábavných akcí je v Úbislavicích široký výběr, a to hlavně díky stále fungujícím organizacím TJ Sokol a Sborům dobrovolných hasičů či nově vzniklému sdružení Podkumburský rozhled. K tomuto jim slouží zázemí nově zařízeného sportovního hřiště a dvou fungujících pohostinství.

Mapa Obec Úbislavice

SPORT / TRASY